KÜÇÜKÇEKMECE NAKLİYAT

Küçükçekmece evden eve nakliyat

Küçükçekmece evden eve nakliyat

 Küçükçekmece, İstanbul'un batısında aynı adlı gölün çevresinde kurulmuş bir ilçedir. Batısında Avcılar ve Küçükçekmece gölü Kuzeyinde Başakşehir Doğusunda Bahçelievler ve Bakırköy Güneyinde Marmara Denizi vardır. 1987 yılında, ikisi köy (Kayabaşı ve Şamlar), 25'si mahalle olmak üzere toplam 27 yerleşim yeri Bakırköy ilçesinden ayrılarak kurulmuştur. Bugünkü sınırlarına, 1992'de Avcılar'ın, 2009'da Başakşehir'in ilçe olmasıyla kavuşmuştur. 2009 itibarıyla 21 mahalleden oluşmaktadır. İstanbul'un 39 ilçesi arasında yaşam kalitesi endeksi sıralamasında 12. Sıradadır. Marmara Denizi ve adını verdiği Küçükçekmece gölüne kıyısı vardır.

Küçükçekmece adının kaynağı konusunda, tarihçiler arasında değişik görüşler mevcuttur. Hakkı Raif Ayyıldız bir yazısında; bölgenin Küçükçekmece adını almasını şöyle anlatmaktadır: "Batağa gayet kalın kazıklar çakılmış ve aralarına halatlar gerilmiştir. Yolcular büyük bir sala dolar, salcılar da salı çeke çeke kanalın öte yakasına yüzdürüp götürürlerdi; bunlardan ötürüdür ki, iki gölün geçitlerine "Küçükçekmece" ve "Büyükçekmece" adları verilmiştir.

"Çekme" adı, bu bölgede olan çöküntülere bağlanmaktaysa da, gerçeğe en yakın varsayımın, göle giren balıkları tutmak için kanala konmuş olan ve yukarı çekilerek açılan kafesli setlerden dolayı verilmiş olduğu söylenebilir. Kaldı ki, eski Osmanlı Vakıf defterlerinde de bölge "Çekmek-i Küçük"olarak anılmaktadır. Öte yandan "küçük" olarak adlandırılan göl, gerçekte "büyük" olarak adlandırılandan daha büyüktür. Adlandırmadaki bu terslik, göller üzerindeki köprülerin uzunluğuna da bağlanabilir.

Atakent evden eve nakliyat, Atatürk evden eve nakliyat, Beşyol evden eve nakliyat, Cennet evden eve nakliyat, Cumhuriyet evden eve nakliyat, Fatih evden eve nakliyat, Fevzi Çakmak evden eve nakliyat, Gültepe evden eve nakliyat, Halkalı evden eve nakliyat, Kanarya evden eve nakliyat, Kartaltepe evden eve nakliyat, Kemalpaşa evden eve nakliyat, Mehmet Akif evden eve nakliyat, Sultanmurat evden eve nakliyat, Söğütlüçeşme evden eve nakliyat, Tevfikbey evden eve nakliyat, Yarımburgaz evden eve nakliyat, Yenimahalle evden eve nakliyat, Yeşilova evden eve nakliyat, İnönü evden eve nakliyat, İstasyon evden eve nakliyat