PENDİK NAKLİYAT

Pendik evden eve nakliyat

Pendik evden eve nakliyat

İlçenin bilinen en eski adı Pantikapeun'dur. Roma, Bizans, Doğu Roma ve Latin İmparatorluğu dönemlerinde her tarafı duvarla çevrili beş duvarlı anlamına da gelen Pantichion, Panlihion ve Tayni Tiyni isimleride kullanılmıştır. Bu isimler Osmanlı döneminden itibaren değişikliğe uğrayarak günümüzde olduğu gibi Pendik olarak kullanılmaktadır.Pendik'teki en eski yerleşim olarak Makedonlar bilinse de yapılan kazılarda 3-4 bin yıllık insan kalıntıları bulunmuştur. Roma ve Doğu Roma hakimiyetinin ardından 1080-1083'de Selçuklularda kaldıysa da, tekrar Latin İmparatorluğu eline geçmiştir.1306'da ise Osmanlı hakimiyetine girmiştir ancak bu Bizansın geri kazanma çabalarını doğurmuş ve 1329-1330 tarihlerinde Pelekanon savaşıyla bu çabalar sonuçsuz kalmıştır. 1400 yılında Yıldırım Bayezid döneminde Abdurrahman Gazi alana dek boş kalmış olan Pendik, bu tarihten itibaren tamamen Türk hâkimiyetindeki bir yerleşim yeri olmuştur.

Osmanlı hâkimiyetinde küçük bir balıkçı kasabası durumunda bulunan Pendik, geçirdiği büyük bir yangınla tamamen kül olmuştur kaynaklara göre 1200 hane ve dükkânı kül eden 50 saatlik yangından sonra Ayan Meclisi Senato Hariciye Encümen Reisi Azaryan Efendi Paris'ten mühendis ve mimarlar getirterek yeni yerleşimin planlarını çizdirmiştir. Planlara da şehir merkezine adının ilk harfini koydurtarak imzasını atmıştır. Günümüzde Gazipaşa-İsmetpaşa ve Orhan Maltepe Caddelerinin oluşturduğu çizgiler hala ilçenin en işlek merkezi durumundadır.

Osmanlı döneminden Gebze ilçesine bağlı bir köy iken daha sonra Üsküdar Mutasarrıflığına bağlı Kartal Sancağı bünyesinde bir nahiye olmuştur. Nihayet 04.07.1987 tarihinde 19507 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan 3392 sayılı kanun ile ilçe olmuş ve teşkilatlanmasını tamamlayarak 11.08.1988 tarihinde fiilen faaliyete geçmiştir.

İlçede, Kaynarca ve Pendik arasında sahile 50 metre uzaklıkta, neolitik dönemden kalma ve M.Ö. 6500 yılında kurulduğu sanılan, 32 mezarın ve ev temelleri kalıntılarının bulunduğu eski bir yerleşim bölgesi bulunmuştur. Pendik evden eve nakliyat

Ahmet Yesevi Mahallesi evden eve nakliyat, evden eve nakliyat, Bahçelievler Mahallesi evden eve nakliyat, Ballıca Mahallesi evden eve nakliyat, Batı Mahallesi evden eve nakliyat, Çamçeşme Mahallesi evden eve nakliyat, Çamlık Mahallesi evden eve nakliyat, Çınardere Mahallesi evden eve nakliyat, Doğu Mahallesi evden eve nakliyat, Dumlupınar Mahallesi evden eve nakliyat, Emirli Mahallesi evden eve nakliyat, Ertuğrul Gazi Mahallesi evden eve nakliyat, Esenler Mahallesi evden eve nakliyat, Esenyalı Mahallesi evden eve nakliyat, Fatih Mahallesi evden eve nakliyat, Fevzi Çakmak Mahallesi evden eve nakliyat, Göçbeyli Mahallesi evden eve nakliyat, Güllü Bağlar Mahallesi evden eve nakliyat, Güzelyalı Mahallesi evden eve nakliyat, Harmandere Mahallesi evden eve nakliyat, Kavakpınar Mahallesi evden eve nakliyat, Kaynarca Mahallesi evden eve nakliyat, Kurna Mahallesi evden eve nakliyat, Kurtdoğmuş Mahallesi evden eve nakliyat, Kurtköy Mahallesi evden eve nakliyat, Orhangazi Mahallesi evden eve nakliyat, Orta Mahallesi evden eve nakliyat, Ramazanoğlu Mahallesi evden eve nakliyat, Sanayi Mahallesi evden eve nakliyat, Sapan Bağları Mahallesi evden eve nakliyat, Sülüntepe Mahallesi evden eve nakliyat, Şeyhli Mahallesi evden eve nakliyat, Velibaba Mahallesi evden eve nakliyat, Yayalar Mahallesi evden eve nakliyat, Yeni Mahalle Mahallesi evden eve nakliyat, Yenişehir Mahallesi evden eve nakliyat, Yeşilbağlar Mahallesi evden eve nakliyat,